Kontakta oss

Sweden Timber har sin sågverk- och hyvleriproduktion på fyra olika platser runtom i Sverige. Våra anläggningar finns i Malmbäck, Hjortkvarn, Skillingaryd och Mora. Vi har även försäljningskontor i Holland och England.

Kontaktpersoner för respektive anläggning hittas under respektive anläggning nedan.

Sweden Timber UK

Sweden Timber UK
Manchester

office@swedentimber.se 

Sweden Timber Malmbäck

Timmervägen 1
571 68 Malmbäck

office@swedentimber.se 

Sweden Timber Hjortkvarn

Stolpabacken 3
69793 Hjortkvarn

Tel: + 46 582 352 00
order@swedentimber.se

Sweden Timber Skillingaryd

Fabriksgatan 45
568 31 Skillingaryd

office.skillingaryd@swedentimber.se

Sweden Timber Mora

Siljanssågsvägen 67
792 01 Mora

office@swedentimber.se

Sweden Timber Holland

Witte Vlinderweg 9A
1521 PS Wormerveer 

Sweden Timber Malmbäck

I Sweden Timber Malmbäck finns 2 såglinjer och 2 hyvellinjer med möjlighet att producera de flesta dimensioner, såväl standard som special ur gran från det Småländska höglandet. Vi har en bred längdspecifikation med alla längder upp till 6 m. Här finns stor erfarenhet av kundspecifika paneler och möjlighet att tillverka och paketera specialklyvda produkter som trekantsläkt, kilplank och fjällpanel.

Timmervägen 1
571 68 Malmbäck
office@swedentimber.se 

Alla Kontaktpersoner Malmbäck

Mikael Arvidsson
VD/Försäljningschef
+46 721 888 688
mikael@swedentimber.se

Josefin Persson
Kundtjänst/Administration
Malmbäck/Mora
+46 722 204 488
office@swedentimber.se

Anneli Karlsson
Kundtjänst/Administration
+46 721 888 644
office@swedentimber.se

Katarina Röed
Produktionschef såg
+46 763 134 989
katarina@swedentimber.se

Alexander Wareborn
Produktionsplanering och IT
+46 703 005 132
alexander@swedentimber.se

Jonas Hultgren
Produktion Torkning
+46 721 888 388
jonas@swedentimber.se

Natalia Johansson
Ekonomi
+46 720 654 206
natalia@swedentimber.se
ekonomi@swedentimber.se

Sweden Timber Hjortkvarn

I Hjortkvarn kan vi producera de flesta dimensioner, såväl standard som special i furu från närområdet. Vi tryckimpregnerar ett brett sortiment av dimensioner i många olika klasser och mot flera olika marknader. I vår moderna hyvelanläggning kan vi exaktkapa reglar och paneler efter kundens önskemål. Vi har också ett komplett distributionslager av byggträ. 

Stolpabacken 3
69793 Hjortkvarn
Tel: + 46 582 352 00
order@swedentimber.se

Google Maps
Besöksadress 
Lastning/Lossning

Alla kontaktpersoner Hjortkvarn

Patrik Jonsson
VD/Råvara
patrik.jonsson@swedentimber.se
Mob: +46 703 28 51 80

Steve Jönestig
Sales Manager Scandinavia
Mob: +46 706 63 52 18
steve.jonestig@swedentimber.se

Robin Johansson
Sales Manager
Mob: +46 76 113 30 43
robin.johansson@swedentimber.se

Maria Tiri
Kundtjänst/Administration
maria.tiri@swedentimber.se
Mob: +46 725 85 17 64

Sara Johansson
Kundtjänst/Administration
sara.johansson@swedentimber.se
Mob: +46 70 344 10 09

Sara Eriksson
Kundtjänst/Administration
Sara.eriksson@swedentimber.se
Mob: +46 76 141 32 10

Robin Lagé
Produktionschef, UH/Projekt
Robin.lage@swedentimber.se
Mob: +46 761 30 27 50

Peter Westerlund
Planering
peter.westerlund@swedentimber.se
Mob: +46 721 88 60 80

Ove Friman
Råvara/Certifiering
ove.friman@swedentimber.se
Mob: +46 721 88 60 84

Cecilia Matsson
Ekonomi
cecilia.matsson@swedentimber.se
Mob: +46 732 34 55 02

Sweden Timber Skillingaryd

Sweden Timber Skillingaryd är väl utrustade för att kunna tillgodose många kundspecifika önskemål. Vi är vana att hantera och effektivt paketera mycket klena dimensioner som exempelvis buntad tegelläkt. Vi kan individmärka bitarna eller buntarna med etiketter efter behov. Vi har bred erfarenhet av specialhyvlingar av olika profiler och kan exaktkapa produkterna i hyvellinjen. Det finns också möjlighet att ändsponta produkterna för effektiv användning som till exempel ändspontad råspont.

Fabriksgatan 45
568 31 Skillingaryd
office.skillingaryd@swedentimber.se

Alla kontaktpersoner Skillingaryd

Andreas Ivarsson
Platschef
andreas@swedentimber.se
072-188 86 11

Agnetha Flor
Planering/Kundtjänst
+46723106073
office.skillingaryd@swedentimber.se

Peter Egerhag
Hyvelmästare
+46 70-6543863
peter@einarstra.se
peter@swedentimber.se

Natalia Johansson
Ekonomi
+46 720 654 206
natalia@swedentimber.se
ekonomi@swedentimber.se

Sweden Timber Mora

På Sweden Timber Mora produceras högkvalitativa innerpaneler och solida trägolv på två hyvellinjer. Produkterna förpackas i små folierade buntar med etiketter för att säkerställa kvaliteten vid lagerhållning och lätt kunna säljas vidare. Här finns också en målningsanläggning för produktion av exempelvis laserad innerpanel. Vi producerar även konstruktionsvirke och ytterpaneler i både standard och specialutförande och kan även ändsponta virket.

Siljanssågsvägen 67
792 01 Mora
office@swedentimber.se

Alla kontaktpersoner Mora

Hans Andersson
Produktionschef
0706767957
hans@swedentimber.se

Josefin Persson
Kundtjänst/Administration
Malmbäck/Mora
+46 722 204 488
office@swedentimber.se

Anneli Karlsson
Kundtjänst/Administration
072 188 86 44
office@swedentimber.se

Natalia Johansson
Ekonomi
+46 720 654 206
natalia@swedentimber.se
ekonomi@swedentimber.se

Sweden Timber Holland

Sweden Timber Holland är vårt säljbolag i Holland som fokuserar på försäljning och kundvård i Holland men även länder runtom i Europa.

Witte Vlinderweg 9A
1521 PS Wormerveer 

Alla kontaktpersoner Holland

Frank van Geest
Sales Manager Holland & Belgium
+31 756 414 479
+31 653 512 943
fvangeest@swedentimber.nl

Sweden Timber UK

Sweden Timber UK är vårt säljbolag i UK som fokuserar på försäljning och kundvård i Storbrittanien men även länder runtom i Europa.

Alla kontaktpersoner UK

Ian Stewart
Sales Manager
ian.stewart@swedentimber.se
+44 7398 682 890

Steve Parkinson
Sales Manager
+44 7712 591 992
steve.parkinson@swedentimber.se

Kontakta oss

Kontakta oss för frågor eller om du vill göra en beställning!

    Sweden Timber

    Sweden Timber producerar och säljer högkvalitativa trävaror till byggindustri och trävaruhandel över hela världen. Våra produkter tillverkas av råvara från ansvarsfullt brukade skogar i Sverige.

    Produkter

    © Copyright Sweden Timber